Aktualności firmowe

Czym się różni kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej?

24.04.2021

Czym różni się kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej?

Kredyt hipoteczny można zaciągnąć głównie na cel mieszkaniowy i może nim być zakup mieszkania, budowa domu lub remont nieruchomości, natomiast pożyczka hipoteczna udzielana jest na dowolny cel konsumpcyjny, czyli można ją spożytkować w każdy sposób, podobnie jak kredyt gotówkowy.

Wspólną cechą obu produktów jest forma zabezpieczenia spłaty zobowiązania – w obu przypadkach jest nim hipoteka na nieruchomości. Ale i tutaj jest drobna różnica, ponieważ w przypadku kredytu hipotecznego zabezpieczeniem może być finansowana nim nieruchomość, natomiast w przypadku pożyczki tylko ta, która jest już w posiadaniu pożyczkobiorcy.

Pożyczka hipoteczna udzielana jest pod zastaw nieruchomości ( domu ,mieszkania) którego posiadamy – możemy otrzymać z banku 70-80%  kwoty wartości naszej nieruchomości.

Kredyt mieszkaniowy możliwy jest do uzyskania w przypadku posiadania wkładu własnego 10-30% w zależności od banku.

Trochę inaczej ma się sytuacja z osobami pracującymi za granicą – wtedy taki wkład własny jest w przedziale 30-40%

Reasumując co się bardziej opłaca?

Wszystko zależy od naszej sytuacji życiowej. Jeżeli mamy już nieruchomość to pomimo wyższego oprocentowania od kredytu hipotecznego warto zastanowić się nad pożyczką hipoteczną. Natomiast jeżeli nie mamy żadnej nieruchomości to pozostaje nam kredyt hipoteczny,

Aby skorzystać z najlepszej dla  opcji polecam usługi doświadczonych ekspertów finansowych aby mogli oni przygotować najkorzystniejszą ofertę.